JEZYK POLSKI
JEZYK ANGIELSKI
JEZYK NIEMIECKI
JEZYK FRANCUSKI

„Dobry” syfon – czyli jaki?

Published by KMB STEEL PRODUCT® on

Na co zwrócić uwagę przy wyborze syfonu do kratek ściekowych?

Syfon jest najczęściej kojarzony z branżą sanitarną i jest rozumiany po prostu jako zamknięcie wodne systemu kanalizacji. Definicja z pozoru bardzo prosta, ale warto zauważyć, że mianem syfonu określamy w naszym życiu także wiele innych urządzeń.

Należy tutaj choćby wspomnieć, m.in. o barmańskich syfonach, które pozwalają na przyrządzanie nie tylko wody sodowej, ale i na robienie wspaniałych koktajli i drinków; używamy także syfonów do pralek, umywalek w różych kształtach i rodzajach.
Łatwo możemy zauważyć, że wszystkie te syfony najczęściej łączą się z wodą, z cieczami.

Oczywiście istnieje wyjątek od tej reguły – mianowicie na rynku dostępny jest także tzw. syfon suchy, ale już na wstępie musimy nieco zdeklasować ten rodzaj syfonu i stwierdzić, że nie spełnia on swojej finkcji tak dobrze jak standardowy syfon „mokry”.


Syfon mokry a suchy

Dobry syfon do kratek ściekowych w branży sanitarnej jest przede wszystkim syfonem „mokrym”. Taki syfon jest umieszczony jest w nierdzewnym korpusie wpustu podłogowego – kratki ściekowej i powinien być zalany wodą na ok. 5 cm wysokości, by spełniać najlepiej swoją funkcję.

Pamiętajmy, że syfon stanowiący tzw. zamknięcie wodne systemu kanalizacji najlepiej chroni nas od przykrych zapachów z kanalizacji. Na rynku rzeczywiście istnieją także syfony suche, spełniające m.in. funkcje wkładów antyzapachowych z naszej oferty, ale nie jest to rozwiązanie idealne.

Konstrukcja syfonu
Jak już wspominaliśmy, syfony dotyczą nie tylko kratek ściekowych, ale również np. zlewozmywaków. Wówczas mamy do wyboru syfon U-kształtny albo np. butelkowy. Jeśli chodzi natowmiast o kratki ściekowe to też można też zauważyć nieco różne konstrukcje syfonów.

W serii MINI oraz SMART wpustów podłogowych nierdzewnych standardowo używamy akcesoriów – tj. syfonów jednej konstrukcji, zaś w serii PRO – tj. wpustów profesjonalnych – konstrukcja syfonu jest na pierwszy rzut oka inna. Łatwo zauważyć, że konstrukcja jest jak gdyby odwrócona.

Z czego to wynika i czy ma to znaczenie dla funkcjonalności syfonu i całego wpustu nierdzewnego?

Otóż, to swoiste „odrócenie” konstrukcji nie wpływa w żaden sposób na pogorszenie lub polepszenie funkcjonalności syfonów obu rodzajów. Zarówno syfon do wpustów MINI i SMNART oraz ten do wpustów PRO świetniee speerełniają swoje zadania i założenia inżynierów.

Konstrukcja wpustu PRO została odwrócona, ponieważ wielkość wpustu jest zwykle większa od tych kratek z serii MINI i SMART, mamy więcej miejsca na skcesoria iłatwie wykonać taką odwróconą wersję syfonu.

Konstrukcja w obu przypadkach (mimo odwrócewnia) składa się z nierdzewnej rurki z przetłoczeniem wewnętrznym, z nierdzewnej czapki syfonu, z nierdzewnego uchwytu do wyciągania oraz specjalnych uszczelek gumowych.


Jak zakupić syfon do nierdzewnych kratek ściekowych?

Syfony do wpustów podłogowych wykonanych ze stali nierdzewnej zwykle są dostępne w zestawie z całym wpustem właściwym. Jeste jednak możliwość zakupu syfonów jako osobnego produktu. Taki standard dokonywania zakupu z kompletem wynika z faktu dopasowania syfonu do resty elementów kratki. Na rynku są bowiem dostępne syfony różnych producentów, marek, o róznych wymiarach, dlatego tak ważne jest dobre dopasowanie akcesorium – syfonu do całości kompletu. Aby zakupić syfon pasujący do naszej kratki – należy znać sumbol/ indeks, czyli nazwę syfonu oraz nazwę kratki ściekowej.

Wytrzymałość syfonu

Niektóre branże gospodarki – jak np. branża gastronomiczna lub budowlana, czy też produkcyjna pracują niemal bez przerwy, zmianowo. W takich obiektach jak np. w restauracjach kratki ściekowe z dużą częstotliwością „pracują” z wodą i nieczystościami. Tak więc, również syfon musi mieć większe obroty działania. Z tej przyczyny, współczesne syfony i kratki ściekowe muszą być na wstępie bardziej wytrzymałe i odporne, aby móc spelniać swoje funkcje i nie powodować awarii systemów kanalizacji.

Zagrożenia syfonów

Zagrożeń jakie niesie zastosowanie syfonów w systemach kanalizacji jest sporo. Wbrew pozorom awarie mogą być bardzo poważne, mimo że niektórym wydaje się, że skoro syfon jest wyciągalny i tak łatwo go wymienić to zastosowanie niewzmocnionego, niedostosowanego modelu nie powinno zaszkodzić kratce.

Otóż, nic bardziej mylnego, bowiem syfon niedostosowany do ciągłej pracy z ciężkimi nieczystościami lub syfon niewłaściwie użytkowany może czasami „rozlecieć się” na małe części i po prostu poważnie zapchać rury kanalizacyjne, aż wszelkie nieczystości wykonają często spektakularną „cofkę” do naszego pomieszczenia. Stanowić to może nawet zagrożenie epidemiczne. Dlatego nigdy nie dopuszczajmy do takich sytuacji, a kiedy wiemy, że kratka i syfon będą musiały „pracować” na wysokich obrotach – zgłośmy ten fakt do działu technicznego producenta. To pozwoli zabezpieczyć naszą kratkę od takich zagrożeń.