JEZYK POLSKI
JEZYK ANGIELSKI
JEZYK NIEMIECKI
JEZYK FRANCUSKI

Jakie odwodnienia stosować w zakładach sektora spożywczego?

Published by KMB STEEL PRODUCT® on

Pierwszą zasadą jaka obowiązuje przy projektowaniu systemu odwodnień jest rozpoznanie specyfiki produkcji/ przetwórstwa w obiekcie, w którym zamontujemy wybrane kanały, kratki ściekowe, wpusty przemysłowe.

Gorzelnie, browary, zakady zajmujące się napojami – bedą miały już na wstępie największy przydział punktów za mozliwe duże zrzuty wody w jednostce czasu. Z kolei zakłady mięsne, ubojnie, zakłady rybne – z pewnością będą wymagały uwagi kwestie możliwych odpadów stałych w postaci resztek mięsa, kości, rybich odpadów etc.

Jakiego rodzaju wybrać odwodnienia do tego typu zakładów?

  1. Przede wszystkim – ze stali nierdzewnej – AISI 304 lub kwasoodpornej AISI 316. Ten typ materiału jest w stanie zapewnić higieniczność i spełniac wszystkie wymogi sanitarne tak rzetelnie sprawdzane. Odwodnienia i kratki ściekowe muszą mieć wymagane deklaracje i atesty PZH. To bardzo ważne dokumnety, które świadczą o jakości produktów i są swoista gwarancją ich funkcjonalności i dobrego wykonania.

2. Z dużą przepustowością do browarów i gorzelni – najlepiej typu PRO – profesjonalnego.

3. Z dużym koszem osadczym na odpady stałe dla ubojni i zakładów mięsnych

4. Z dostosowaną klasą obciążenia – należy zadać sobie pytanie czy w danym miejscu bedą jeździły wózki paletowe/widłowe – jeśli tak ruszty kratowe nie będą się nadawać do tej inwestycji. Bardzo dobrze sprawdzają się ruszty drabinowe pod daną klase obciązenia (należy skonsultować ją z producentm odwodnień)

5. Jeśli wiemy, ze procesy czyszczenia będą przeprowadzane w zakładach niezwykle często ze względu na specyfikę przetwórstwa i będą miały miejsca duże przelewy wodne – warto zaznaczyć, że potrzebujemy szczególnie wzmocnionego syfonu – wodnej blokady. Dzięki temu syfon pomimo dużych obciążeń nie wpadnie do systemu kanalizacji, nie spowoduje awarii i wytrzyma duże wagowe obciążenia.

6. Przy projektowaniu, należy wziąć pod uwagę niezbędne spadki, aby dobrze odprowadzac wodę do wpustów i odpływów.

Co warto zrobić, aby dokładnie i profesjonalnie dopasować odwodnienia do typu zakładu spożywczego?

Nalezy w tym celu skontaktowac się z działem technicznym producenta, który zawsze odpowie na wszystkie pytanie dotyczące specyfiki odwodnień w takich zakładach. Wszelkie wątpliwości, co do rodzaju wybranych rozwiązań zostaną wyjasnione i rozwiane. Wspólnie wypracujemy najlepszy model kanałów, kratek ściekowych i akcesoriów, aby na stałe wpisać do projektu wybrane modele spełniające wszystkie wymagania.

Categories: Porady