JEZYK POLSKI
JEZYK ANGIELSKI
JEZYK NIEMIECKI
JEZYK FRANCUSKI

Kratka ściekowa punktowa czy liniowa?

Published by KMB STEEL PRODUCT® on

Jaką kratkę ściekową wybrać do naszego pomieszczenia sanitarnego, magazynu, garażu, kotłowni, hali produkcyjnej, szatni ?

Miejsc, gdzie potrzebne są kratki ściekowe jest naprawdę sporo. Ale czy nasz wybór kratki ściekowej zależy tylko od miejsca montażu? Z pewnością nie.

Zatem, na co powinniśmy zwrócić uwagę przy wyborze kratki ściekowej?

  1. Miejsce montażu – wspomniane miejsce montażu ma kluczowe znaczego dla wyboru odpowiedniego odwodnienia. Inna kratkę zamontujemy do garażu, inną do restauracji.
  2. Stopień wymaganej higieny – w wielu miejscach dopuszczalne jest montowanie odwodnień z tworzyw sztucznych, które nie są w pełni higieniczne. Należy jednak pamiętać, że w gastronomii, zakładach przetwórstwa spożywczego, szpitalach, etc. sanitarne wymogi są najwyższe i można zastosować jedynie kratkę ściekową ze stali nierdzewnej lub kwasoodpornej.
  3. Ilość przewidywanych zrzutów wody – oczywiście ma to nieodłączny związek z miejscem montażu, ale oszacowanie wstepne ewentualnych zrzutów wody będzie sporym ułatwieniem dla projektanata i dla pracownika działu technicznego producenta kratek ściekowych, który doradza w naszym wyborze odwodnienia.
  4. Projekt obiektu – jeśli posiadamy już gotowy projekt inwestycji warto zastosować się do wytycznych dotyczących samych odwodnień i drenażu obiektu. Zastosowanie tańszych zamienników wątpliwego pochodzenia czesto wiąże się z awariami i problemami z kanalizacją w późniejszym czasie użytkowania obiektu.
  5. Określenie ilości niezbędnych odpływów – dokładne określenie miejsca montażu (pkt.1) pomoże także w oszacowaniu ilości koniecznych odpływów w kratce ściekowej liniowej – linear drain. Pamiętajmy, że kluczowe są maszyny, kotły warzelne i inne elementy, które bbęda znajdować się w pomieszczeniu. Warto okreslić położenie maszyny, która będzie wymagała odprowadzenia wodnych odpadów.
  6. Wybór odpowiedniego rusztu – pokrywy nierdzewnej. Pamiętajmy, że wybór rusztu bywa podyktowany także odpowiednia klasa obciążenia. Co więcej, warto wiedzieć, że najczęściej wybieranymi rusztami do kratek ściekowych liniowych są pokrywy drabinowe oraz kratowe – antypoślizgowe. Pokrywy drabinowe mogą być wykonane pod duże obciążenie, zaś kratowe świetnie sprawdzają się przy ruchu pieszym. Kratki ściekowe punktowe, tj. wpusty podłogowe są często wybierane także z rusztem blaszanym oraz płytowym – ruszty te sa estetyczne i bardzo dobrze prezentują się w pomieszczeniach.
  7. Zrzuty wody z wielu miejsc – oszacowanie tego faktu pomoże w wyborze odwodneinia liniowego – przy szerszym zrzucie, zaś odwodnienia punktowego – przy punktowym zrzucie.
  8. Oczywiście cena – to też kluczowy aspekt decydujący często o wyborze danego rozwiązania. Pamiętajmy jednak, żeby nie tylko nie przepłacać za kratkę ściekową ,ale przede wszystkim nie dać się równocześnie nabrać na niską cenę odwodnienia zwłaszcza nierdzewnego. Tylko wyważona cena, realny koszt wytworzenia kratki ściekowej z uwzględnieniem cen materiału stali nierdzewnej oraz inflacji – jest dobra ceną. Tylko zblilansowana cena jest w tym momencie pewna gwaracją na jakość materiału i usług. Wszelkie nierealne niskie ceny przyniosą nam z pewnością więcej szkód i awarii niż jest to warte.
  9. Czas realizacji – jest również bardzo waznym aspektem. Warto rozważyć zastosowanie polecanego modelu przez pracownika działu technicznego, który jest już na stanie o ile spełnia on nasze oczekiwania w zakresie przepustowości, wymiarów. Czas realizacji jest ważny, ale zawsze należy rozważyć inne punkty wyboru naszej kratki ściekowej.

Nadal masz watpliwości?

Skontaktuj się z naszym działem technicznym

>>> KONTAKT – KLIKNIJ <<<