Dlaczego moja kratka ściekowa przecieka przez strop ?
Prawidłowy montaż instalacji sanitarnych wymaga nie tylko wykorzystania właściwych komponentów, ale także precyzji. Niestety, jeśli zabraknie tego drugiego elementu, może się okazać, że kratka ściekowa będzie przeciekać nawet zaraz po gruntownym remoncie łazienki. Chyba nikt z nas nie chciałby zalać mieszkania sąsiada z niższej kondygnacji. Przyczyny zalania mogą być różne, czasami są to błędy montażowe, pęknięte rury, zdarzają się też zatory kanalizacji. W naszym artykule chcielibyśmy odpowiedzieć na pytanie, dlaczego kratki ściekowe mogą przeciekać przez strop.
Jeśli dojdzie do takiego przecieku, na suficie u Twojego sąsiada od dołu pojawią się charakterystyczne plamy – mniej więcej w tym samym miejscu, gdzie w Twoje łazience znajduje się kratka ściekowa. Pamiętaj, że osoba odpowiedzialna za szkody odpowiada również za ich usunięcie. Aby problem się nie powtarzał, warto usunąć jego przyczynę. Poniżej podpowiemy Ci, jak zamontować prysznic bez brodzika i na co zwrócić uwagę, aby kratka ściekowa nie przeciekała przez sufit.
Montaż odpływu w prysznicach bez brodzika
Kabiny prysznicowe bez brodzika cieszą się rosnącą popularnością. Nie dość, że jest to rozwiązanie bardzo estetyczne, to jeszcze bezpieczne dla osób starszych lub z ograniczeniami ruchowymi. Jeśli chcesz bezpiecznie korzystać z prysznica typu walk in i unikać zalewania sąsiadów mieszkających na niższej kondygnacji, musisz zwrócić uwagę na właściwy montaż. Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na odpływ liniowy czy punktowy, niezbędny jest odpowiedni spadek, aby woda swobodnie spływała do systemu kanalizacyjnego i tym samym nie zalewała podłogi. Pamiętaj, że w przypadku odwodnienia punktowego konieczny jest tzw. spadek kopertowy, czyli ze wszystkich czterech stron. W strefach natryskowych o większych powierzchniach zaleca montaż dwóch odpływów – dzięki temu woda wydajniej spływa i zmniejsza się ryzyko zalania podłogi. Przy wyborze odpływu do kabiny walk-in trzeba konieczne wziąć pod uwagę jego wydajność. Musi być on wydajniejszy niż bateria natryskowa, aby woda bezpiecznie wpływała do kanalizacji.
Pamiętaj o wykonaniu hydroizolacji!
Przy montażu odpływu prysznica bez brodzika należy nie tylko prawidłowo wyprofilować posadzkę, ale także zadbać o hydroizolację. To bardzo ważne, jeśli nie chcesz zalewać sąsiada z dołu. Odpowiednio wykonana hydroizolacja będzie chronić przez przedostaniem się wody pod płytki, a także zabezpieczy niższe kondygnacje przez zalaniem.
Jak należy wykonać hydroizolację? Zwykle na podłogę kładzie się warstwę uszczelniającą (mogą to być powłoki bitumiczne lub papa) albo folię z żywic syntetycznych – to tzw. folia w płynie, która stanowi rozwiązanie szybsze i zdecydowanie mniej pracochłonne. Warstwę uszczelniającą nakłada się na suchą powierzchnię betonu. Należy nałożyć tyle warstw, aby uzyskać izolację o grubości mniej więcej dwóch milimetrów.
Krawędzie odpływów liniowych zabezpiecza się za pomocą kołnierzy z propylenu. Miejsca wychodzenia rur ze ścian, krawędzie podłóg i ścian (czyli miejsca bardziej narażone na zalanie), warto okleić taśmą uszczelniającą. Przed położeniem płytek w strefie natryskowej dobrze byłoby zabezpieczyć ścianę preparatem uszczelniającym albo taśmami.