Kratki ściekowe w bloku
Planujesz remont łazienki w bloku? Chcesz zamontować nowoczesną kabinę walk-in zamiast tradycyjnego prysznica z brodzikiem? W takim razie musisz dobrze zaplanować kolejne kroki i zastanowić się nad tym, jakie kratki ściekowe będą odpowiednim wyborem. To nie przypadek, że coraz więcej właścicieli mieszkań w bloku chce zamontować nowoczesny prysznic bez brodzika – to rozwiązanie praktyczne, które sprawdzi się również w małych łazienkach.
Czy zawsze możliwe jest zamontowanie odpływu liniowego lub punktowego? Jak wybrać odpowiednią kratkę ściekową? Jeśli zadajesz sobie te pytania, dobrze trafiłeś. Znajdziesz tu na kilka przydatnych porad.
Montaż kratki ściekowej w podłodze. Czy zawsze jest możliwy?
Montaż odpływu liniowego w bloku oznacza de facto, że strop musi mieć odpowiednią grubość (ok. 15 cm). Jeśli planujesz montaż kratki ściekowej w podłodze mieszkania w stanie surowym, możesz jak najbardziej liczyć na sukces przedsięwzięcia. W mieszkaniu, w którym nie ma jeszcze wylewki, ustawienie i instalacja odpływu liniowego jest stosunkowo łatwa. Posadzka jest już gotowa? W takim razie będzie trzeba skuć jej fragment w miejscu, gdzie ma być zainstalowany odpływ. Po ustawieniu odpływu należy ponownie zrobić wylewkę – bardzo ważny jest odpowiedni spadek.
A jak wygląda sytuacja w starym budownictwie? Czy da się zamontować odpływ liniowy w bloku z tzw. wielkiej płyty? Przy odpowiednio wysokim stropie tak. Jednak musisz przygotować się na gruntowny remont łazienki.
Pamiętaj, że w przypadku montażu kratki ściekowej w bloku bardzo ważna jest wykonana profesjonalnie hydroizolacja. Braki w tym zakresie mogą doprowadzić do tego, że Twoja kratka ściekowa będzie przeciekać przez strop, przez co może dojść do zalania mieszkania na niższej kondygnacji.
Kratka ściekowa z plastiku czy ze stali nierdzewnej?
Wiesz już, że uda Ci się zrealizować marzenie o kabinie walk-in w bloku? W takim razie musisz przemyśleć wybór odpowiedniej kratki ściekowej. Plastik czy stal nierdzewna? To pytanie pojawia się dość często.
My zdecydowanie zachęcamy Cię do wyboru rozwiązania ze stali nierdzewnej, mimo że koszt jego zakupu jest wyraźnie wyższy. Warto mieć jednak świadomość, że kratki ściekowe z plastiku nie są tak odporne ani higieniczne. Z biegiem czasu mogą pękać i kruszyć się, co prowadzi do konieczności wymiany odpływu. W praktyce oznacza to, że plastikowe kratki ściekowe to tylko pozorna oszczędność. Decydując się na kratkę ściekową ze stali nierdzewnej, wiesz, że wybierasz rozwiązanie na lata.
Odpływy liniowe i punktowe
Jeśli już zdecydowałaś się na prysznic bez brodzika w bloku, musisz zastanowić się nad tym, czy postawisz na odpływ liniowy czy punktowy. W obu przypadkach możesz zdecydować się na odwodnienie o różnej przepustowości i tym samym dopasować je do Twoich indywidualnych potrzeb.
Odpływy punktowe są najczęściej montowane mniej więcej w centralnym punkcie kabiny walk-in. Również i w tym przypadku niezbędny jest spadek posadzki, który powinien zostać wykonany z każdej strony – to tzw. spadek kopertowy. Przy właściwie wykonanym spadku wokół kratki ściekowej powstaje delikatne zagłębienie. Wykonanie takiego czterostronnego spadku wymaga dużo pracy. Jeśli postawisz na płytki wielkoformatowe, musisz się niestety liczyć z tym, że efekt nie będzie zbyt estetyczny – trzeba przyciąć dość dużo płytek.
Nieco łatwiejszy jest montaż odwodnień liniowych. W tym przypadku kratka ściekowa znajduje się zwykle przy ścianie. Oznacza to w praktyce, że konieczne jest wykonanie jednostronnego spadku.
Zakup kratki ściekowej. Co należy wziąć pod uwagę?
Już wiesz, jaki materiał kratki ściekowej będzie najlepszy oraz co jest istotne przy montażu odwodnienia w podłodze. Przy zakupie kratek ściekowych weź pod uwagę kilka ważnych aspektów:
- marka kratki ściekowej (polecamy oczywiście nasze rozwiązanie KMB STEEL PRODUCT). Wysokiej jakości odwodnienia to zdecydowanie mniejsze ryzyko ewentualnych awarii w przyszłości. Takie odwodnienia są odporne na nacisk, zaprojektowane z dbałością o każdy szczegół;
- łatwy do czyszczenia syfon – dobrym rozwiązaniem jest syfon wyjmowany, który można regularnie czyścić. To istotne, ponieważ zaleca się systematycznie, co kilka dni, usuwać zanieczyszczenia z odwodnienia prysznicowego;
- uszczelnienie kratki ściekowej – zwróć uwagę na kołnierz i taśmy samowulkanizacyjne, które umożliwiają szczelne połączenie z hydroizolacją w łazience.
Więcej informacji kliknij tutaj: kratki ściekowe ze stali nierdzewnej