JEZYK POLSKI
JEZYK ANGIELSKI
JEZYK NIEMIECKI
JEZYK FRANCUSKI

Instrukcja montażu wpustów

Published by KMB STEEL PRODUCT® on

Prawidłowe zamontowanie nierdzewnego wpustu podłogowego nie jest zadaniem trudnym. Z pewnością poradzi z nim sobie zarówno każdy specjalista, jak i średnio doświadczony monter. Aby wykonać instalacje bez niepotrzebnych błędów, należy przestrzegać kilku prostych punktów, tzw. „złotych zasad montażu”.

Mianowicie, dla jasności sprawy należy pamiętać, że mamy dwa rodzaje wpustów, jeśli chodzi o konstrukcję – są to:

  1. wpusty jednoczęściowe
  2. wpusty dwuczęściowe

Dla wpustów składających się z 1 modułu – istnieje zasada „7 złotych punktów montażu”, zaś dla 2- modułowych kratek ściekowych opracowanych zostało „9 złotych zasad”.

Kilka z najbardziej istotnych zasad montażu to przede wszystkim zabezpieczenie krawędzi wpustu przed zabrudzeniem. Na wielu budowach temat ten jest traktowany jako drugorzędny. Jednak warto zwrócić uwagę, że oczywiście da sie wyczyścić większość zabrudzeń, ale niektóre substancje nie chcą zbyt łatwo zejść z rantów nierdzewnej kratki, co może skutkować frustracją i koniecznością zastosowania czasochłonnych zabiegów.

Należy także tymczasowo wyjąć elementy wyciągalne wpustu. Taką kratkę ściekową oczywiście montujemy w kielichu przyłącza kanalizacyjnego. Wpust nierdzewny zawsze należy prawidłowo wypoziomować, a dobrze usadowiona kratka ściekowa powinna być niższa od poziomu posadzki o ok. 1- 1,5 mm.

Co istotne nasze wpusty nierdzewne są betonowane w posadzce, dlatego musimy zabezpieczyc korpus wupstu przed przemieszczaniem w wyniku zalewania wokół betonem. Światło otworu wpustu nie może ulec pomniejszeniu, toteż zalecamy zastosowanie rozpórek, które uniemożliwią zmianom wymiarów wewnętrznego otworu kratki.

Beton musi zostać rozprowadzony rzetelnie, aby dotrzeć do mało dostępnych miejsc i zakamarków.

Na styku posadzki i kratki ściekowej zaleca się wykonanie dylatacji pozornej np. fugi elestycznej. Kratka ściekowa jednoczęściowa musi być zamontowana z zachowaniem tych podstawowych wymogów.

Natomiast kratka ściekowa – odwodnienie punktowe dwuczęściowe montujemy zwykle w stropach, np. w galeriach handlowych. Wówczas należy pamiętać, aby korpus z tzw. pierścieniem osadzić w warstwach konstrukcyjnych stropu tak, aby był on umieszczony w zagłębieniu 10-15mm i w odległości o ok. 10 cm od pierścienia. Pozwoli to na prawidłowy spływ wilgoci z izolacji.

W przypadku odwodnienia puinktowego – wpustu 2 – modułowego musimy wykonać dodatkowo izolację przeciwwilgociową stropu. Izolację dociskamy pierścieniem do kołnierza wpustu nierdzewnego.

Następnie, podobnie jak w montażu wpustu jednoczęściowego – poziomujemy kratkę ściekową, a uszczelkę klinową umieszczamy między część dolną a krócieć odpływowy części górnej wpustu. Aby przepływ był prawidłowy – dzielimy ją na 3-4 części.

Podobnie, zabezpieczamy wpust przed betonowaniem i stosujemy rozpórki.

Jak widać, montaż kratek ściekowych jest dosyć prostą czynnością, nie wymaga dużego wysiłku. Funkcjonalność wpustów będzie należycie zachowana, jeżlei wprowadzimy w życie kilka złotych zasad montażu – w przypadku wpustów jednoczęściowych – jest ich mniej, zaś w przypadku kratek dwuczęściowych – dochodzą jeszcze zasady dotyczące hydroizolacji przeciwwilgociowej.

W razie jakichkolwiek watpliwości prosimy o kontakt z naszym działem technicznym – zawsze chętnie odpowiemy na Państwa pytania. Kontakt: +48 511-098-312.


Categories: Porady