JEZYK POLSKI
JEZYK ANGIELSKI
JEZYK NIEMIECKI
JEZYK FRANCUSKI

Jaki spadek do odpływu liniowego?

Published by KMB STEEL PRODUCT® on

Nowoczesne, eleganckie odpływy liniowe cieszą się coraz większą popularnością. To nic zaskakującego, ponieważ kabiny walk-in nie tylko świetnie wyglądają, ale także są bezpieczne, łatwe do utrzymania w czystości i można je zamontować nawet w mniejszych łazienkach. W kabinach walk-in montuje się często odpływy liniowe – jeśli odpływ zostanie zlokalizowany przy ścianie, konieczne jest wykonanie jednostronnego spadku, aby woda mogła swobodnie spływać z posadzki. Jaki spadek do odpływu liniowego? U nas znajdziesz odpowiedź na to pytanie!

Dlaczego spadek do odpływu liniowego jest tak ważny?

Jak już wspomnieliśmy, spadek do odpływu liniowego umożliwia szybkie, efektywne spływanie wody z posadzki. Dzięki nachyleniu posadzki w kierunku odpływu woda może spływać na bieżąco, w efekcie Twoja łazienka jest chroniona przed zalaniem. Dlaczego to takie ważne? Pomijając kwestie bezpieczeństwa (zalana posadzka to wyższe ryzyko upadku), warto mieć świadomość, że wysoka wilgoć w łazience sprzyja rozwojowi grzybów i bakterii.

Spadek do odpływu liniowego – co wziąć pod uwagę przy montażu?

Optymalny spadek do odpływu liniowego jest bardzo ważne. Jeśli jednak chcesz, aby Twój prysznic działał bez zarzutu, był funkcjonalny, musisz zadbać także o inne aspekty montażu. Oto kilka istotnych punktów, które warto uwzględnić przy montażu odpływu:

  • właściwa instalacja podejścia kanalizacyjnego – istotny jest wybór odpływu o optymalnej wysokości;
  • długość odpływu – najczęściej zaleca się montaż odpływów liniowych, które są mniej więcej 10 cm krótsze niż szerokość kabiny walk-in;
  • prawidłowe uszczelnienie odpływu – w ten sposób możesz skutecznie zabezpieczyć posadzkę w łazience przed przenikaniem wody;
  • hydroizolacja posadzki – to konieczność w przypadku kabiny walk-in. Prawidłowo wykonana hydroizolacja zabezpiecza m.in. przed zalaniem pomieszczeń na niższej kondygnacji.

Jaki spadek do odpływu liniowego będzie optymalny?

Wiele zależy od miejsca montażu odpływu liniowego. Zasadniczo najczęściej instalowany jest on, jak wspomnieliśmy, tuż przy ścianie – oznacza to, że konieczny jest jednostronny spadek posadzki. Jeśli jednak zamontujesz odpływ na środku kabiny, konieczny jest spadek wielostronny, zwykle podkreśla się, że ruszt odpływu liniowego powinien znajdować się mniej więcej 1-2 mm poniżej poziomu posadzki łazienkowej.

Jak już ustaliliśmy, spadek powinien być wyprofilowany w oparciu o to, gdzie zamontowany został odpływ liniowy. Jaki spadek do odpływu liniowego będzie najlepszy? Zaleca się, aby wynosił on ok. 2,5% – to rozwiązanie, które zapewnia sprawne spływanie wody pod prysznicem. Jeśli spadek będzie zbyt mały, woda będzie się zatrzymywać. Z drugiej strony zbyt duży spadek może prowadzić do spiętrzania się wody, co także utrudnia jej odprowadzanie do systemu kanalizacyjnego.

Krótkie podsumowanie: Spadek pod prysznicem ok. 2,5% w kierunku odpływu zapewni właściwy odpływ wody do odpływu i jednocześnie pozwoli na komfortowe korzystanie z kabiny. Przekonaj się sam!

Categories: Porady