JEZYK POLSKI
JEZYK ANGIELSKI
JEZYK NIEMIECKI
JEZYK FRANCUSKI

Odwodnienia nierdzewne w masarni, ubojni lub w rzeźni

Published by KMB STEEL PRODUCT® on

W naszym kraju funkcjonują liczne zakłady mięsne. Są to ubojnie, masarnie oraz przetwórnie, w których produkuje się przetwory mięsne, wyroby garmażeryjne, gotowe dania mięsne itd. Podmioty działające w tej branży muszą przykładać dużą wagę do utrzymania higieny. Bardzo ważne znaczenie dla zachowania najwyższych standardów higienicznych mają właściwe odwodnienia przemysłowe. Z naszego artykułu dowiesz się, dlaczego stal nierdzewna jest optymalnym wyborem dla branży mięsnej.

Wymagania BHP w branży mięsnej – podstawowe informacje

Poszczególne pomieszczenia w zakładach mięsnych powinny być tak zaplanowane i wyposażone, aby zapewniały pracownikom bezpieczne i higieniczne warunki pracy. Wymagania BHP dotyczą zarówno w odpowiedniej wysokości, powierzchni i kubatury, jak i stosowanych technologii pracy. Zgodnie z aktualnymi przepisami na każdego pracownika w pomieszczeniu pracy stałej musi przypadać min. 2 m2 wolnej powierzchni podłogi i min. 13 m3 wolnej kubatury pomieszczenia.

Charakter pracy w masarniach, ubojniach oraz przetwórniach mięsa jest związany z powstawaniem znacznej ilości zanieczyszczeń, w tym także płynnych. W celu utrzymania higienicznych warunków w zakładach mięsnych konieczne jest sprawne odprowadzanie zanieczyszczeń tego typu. Niebagatelną rolę odgrywają w tym procesie odwodnienia o odpowiedniej przepustowości.

Higieniczne i bezpieczne posadzki w zakładach przetwórstwa mięsnego

Zanim przejdziemy do odwodnień ze stali nierdzewnej, które umożliwiają efektywne odprowadzanie wody i płynnych zanieczyszczeń, pokrótce omówimy, co mówią przepisy BHP na temat posadzek w masarniach, ubojniach i innych zakładach mięsnych.

Ze względu na utrzymanie higieny i bezpieczeństwa pracowników posadzki w pomieszczeniach pracy powinny być nieśliskie i równe. Istotne jest, aby były nienasiąkliwe, a ich utrzymanie w czystości oraz dezynfekcja nie były problematyczne. Posadzka w zakładzie mięsnym musi być wyprofilowana tak, aby woda, tłuszcz i inne zanieczyszczenia mogły być efektywnie odprowadzane do studzienek ściekowych. Kanały odpływowe, studzienki kanalizacyjne oraz otwory technologiczne w posadzkach muszą być zakryte pokrywami lub kratami wykonanymi z kwasoodpornego materiału – to tłumaczy, dlaczego odwodnienia ze stali nierdzewnej są najlepszym wyborem dla branży przetwórstwa mięsnego.

Aby utrzymanie posadzki w czystości było łatwe, styki ścian i podłogi powinny być zaokrąglone. Należy także zrezygnować z progów pomiędzy poszczególnymi pomieszczeniami.

Dlaczego odwodnienie ze stali nierdzewnej w zakładach mięsnych to najlepszy wybór?

To nie przypadek, że odwodnienia ze stali nierdzewnej (a także naczynia i meble) znajdują tak często zastosowanie w branży spożywczej. Stal nierdzewna to materiał niezawodny, który doskonale sprawdza się w trudnych warunkach. Tłuszcze, ciecze, intensywne czyszczenie, mocne detergenty itd. – to czynniki, które nie uszkodzą odwodnień nierdzewnych. Poniżej dowiesz się, jakie argumenty przemawiają za odwodnieniami ze stali nierdzewnej w branży mięsnej.

Odwodnienia nierdzewne – wytrzymałość

Istotnym argumentem za odwodnieniami ze stali nierdzewnej dla branży mięsnej jest wytrzymałość tego materiału. Stal nierdzewna jest odporna na uszkodzenia i charakterze mechanicznym oraz na odkształcenia pod wpływem wysokiej temperatury. Odwodnienia nierdzewne są odporne na pęknięcia i ukruszenia (pamiętaj jednak, aby wybrać odpowiednią klasę obciążeniową rusztów lub pokryw wpustów i odwodnień liniowych!). I, co najważniejsze, stal nierdzewna nie ulega korozji – to dlatego jest najlepszym wyborem dla zakładów działających w branży mięsnej!

Odwodnienie przemysłowe ze stali nierdzewnej – higiena na najwyższym poziomie

W masarniach, ubojniach i innych zakładach mięsnych obowiązują surowe zasady higieny. Aby zapobiegać skażeniom mikrobiologicznym, konieczne jest zaprojektowanie przestrzeni pracy w taki sposób, aby ich utrzymanie w czystości było jak najłatwiejsze. To kolejny argument za wyborem odwodnień ze stali nierdzewnej.

Stal nierdzewna nie jest materiałem chłonnym. Oznacza to, że zanieczyszczenia pozostają na powierzchni stali – można je łatwo usunąć i tym samym zapobiec rozwojowi niebezpiecznych bakterii, grzybów oraz wirusów. Stalowe odwodnienia mają gładkie powierzchnie, co znacznie ułatwia ich czyszczenie oraz prawidłową dezynfekcję. W celu utrzymania higieny na najwyższym poziomie można preparaty do stali nierdzewnej, a także przeprowadzić ozonowanie.

Odwodnienia ze stali nierdzewnej w zakładach mięsnej – jak je zaplanować?

Z racji tego, że stal nierdzewna to materiał odporny na korozję i łatwy do czyszczenia, idealnie nadaje się do zastosowania wszędzie tam, gdzie obowiązują wysokie standardy higieniczne. Przy planowaniu odwodnień w zakładzie mięsnych należy wziąć pod uwagę kilka istotnych czynników:

  • Rozmieszczenie odpływów – powinny znajdować się tam, gdzie gromadzi się najwięcej wody i zanieczyszczeń płynnych, tzn. przy stanowiskach do miejsca, stołach do cięcia mięsa itd. Odwodnienie podłogowe w okolicach kotłów warzelnych powinny zostać zainstalowane w taki sposób, który uniemożliwić rozlewanie się wody po posadzce;
  • Bezpieczeństwo – odpływy powinny mieć antypoślizgowe pokrywy, które zapobiegają wypadkom;
  • Spadek posadzki w kierunki odpływów, który ułatwia sprawne usuwanie zanieczyszczeń. Typowy spadek wynosi około 1-2%.
  • Kosze osadcze – warto wyposażyć odwodnienia zakładach mięsnych w kosze, które skutecznie wyłapują cząstki stałe i zapobiegają ich przedostawaniu się do systemu kanalizacyjnego (co mogłoby zagrozić jego drożności);
  • Odpowiednia klasa obciążeniowa rusztów odwodnień. W zależności od tego, czy w zakładzie dominuje ruch pieszy czy kołowy (np. wózki wędzarnicze) należy wybrać właściwy rodzaj przykrycia. Możliwe są dodatkowe wzmocnienia korpusów;
  • Utrzymanie higieny – regularne czyszczenie jest bardzo istotne, dlatego warto wybrać odpływy, które można łatwo otworzyć i wyczyścić.

Odwodnienia nierdzewne dla ubojni, masarni i przetwórni mięsa. Zapoznaj się z naszą ofertą!

Jeśli szukasz niezawodnych odwodnień ze stali nierdzewnej, zachęcamy do zapoznania się z ofertą KMB Steel Product. Nasza oferta obejmuje zarówno wpusty przemysłowe o różnej przepustowości, jak i odwodnienia liniowe dla przemysłu. W ofercie znajdziesz wpusty podłogowe ze stali nierdzewnej o różnych rozmiarach. Jak najbardziej znajdziesz u nas rozwiązania o wysokiej klasie obciążenia, które efektywnie wyłapują duże ilości odpadów.

W branży mięsnej sprawdzą się również odwodnienia liniowe rynnowe, które charakteryzują się dużą szerokością hydrauliczną. To odwodnienia z wbudowanym spadkiem dna. Warto zaznaczyć, że KMB STEEL PRODUCT® oferuje rozwiązania dostosowanie do wymagań konkretnego zakładu – zarówno spadek, jak i szerokość, długość i głębokość kanału uzgadniane są indywidualnie.

Odwodnienia nierdzewne dla zakładów mięsnych – podsumowanie

Pamiętaj o tym, że systemy odwodnień w zakładach przetwórstwa mięsnego, ubojniach oraz masarniach są dobrym miejscem do rozwoju chorobotwórczych mikroorganizmów, które mogą doprowadzić do zakażenia żywności. Dlatego bardzo ważne jest ergonomiczne zaprojektowanie całego systemu – dzięki temu odwodnienia będą skutecznie odprowadzać wodę i zanieczyszczenia, a do tego ich czyszczenie będzie przebiegać szybko i sprawnie. Nieprawidłowo zaprojektowane odwodnienie mogą doprowadzić do wzrostu kosztów czyszczenia i utrudnić ten proces.

W KMB STEEL PRODUCT® możesz liczyć na profesjonalne wsparcie przy wyborze właściwych odwodnień liniowych lub wpustów przemysłowych. Chętnie podpowiemy Ci, jakie rozwiązania będą odpowiednie dla Twojej firmy.